podłoga

Zastanawiasz się nad wymianą podłogi?

podłoga

Może jesteś na etapie wyboru podłogi do swojego nowego mieszkania/ domu? 

Moim zdaniem od podłogi powinno się rozpocząć aranżacje wnętrza, a do niej dopasować kolorystykę ścian i wyposażenie, natomiast wybierając podłogę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników.  

Wykończenie podłogi należy do kluczowych elementów w naszym mieszkaniu, brać tu należy pod uwagę zarówno parametr użytkowy jak i wizualny. Podłoga ma posłużyć nam wiele lat zanim potrzebna będzie jej renowacja/ wymiana.

podłoga

Aby panele posłużyły Nam wiele lat, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Oczywiście to NIE WSZYSTKIE czynniki:

  • ścieralność– wybierzmy AC4, AC5, im większa grubość panela tym podłoga będzie bardziej stabilniejsza,  a efekt stukania podczas chodzenia mniejszy, sensowne minimum to 8 mm, ale są też takie mające 10 mm i więcej. 
  • podłoże– jest fundamentalną sprawą rzutującą na trwałość podłogi pływającej. Podłoże musi być prawie idealnie płaskie, wszelkie spowodują podczas użytkowania podłogi nadmierną pracę paneli na łączeniach, które bardzo szybko mogą ulec uszkodzeniu
  • ułożenie paczek z panelami w pomieszczeniu– mam na myśli pomieszczenie w którym będą układane panele i nie chodzi o to żeby w każdym pomieszczeniu w domu/ mieszkaniu układać paczki z podłogą, tylko o to żeby ułożyć w jednym pomieszczeniu wszystkie paczki z podłogą. Według mnie najlepiej ułożyć je na palecie. Zaleca się ułożenie paczek z podłogą dwa dni przed montażem. Stosuje się to w celu nabrania przez podłogę temperatury otoczenia.  
  • folia paraizolacyjna i podkład– stosuje się przed układaniem paneli na betonowej posadzce. Podkład powinien być wygłuszająco wyrównujący. Nie polecam stosowania tańszych pianek o grubości 2 mm, odpowiedni będzie np. podkład XPS, o grubościach zależnie od potrzeby 3 do 7 mm. W przypadku gdy chcemy ułożyć panele na płytki, nie musimy stosować foli paraizolacyjnej
  • dylatacja– w zależności od zaleceń producenta. W większości przypadków stosuje się ok. 1cm przy ścianach. Zastosowanie dylatacji ma za zadanie skompensować ewentualne rozszerzenie się podłogi pod wpływem zmian wilgotności. Jeśli chcemy ułożyć panele w całym mieszkaniu bez zastosowania progów w drzwiach, musimy wziąć pod uwagę że przy dużej rozpiętości dylatacja po 1 cm może nie wystarczyć. Producenci określają maksymalną rozpiętość ułożenia podłogi bez przerwy dylatacyjnej, np. do 10-12m. Bezpieczniej będzie jeśli wykonamy progi w drzwiach, przykrywając ją listwą progową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *